KÜLTÜR-SANAT | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim  
Sarıyer Belediyesi
kultur-sanat-
KÜLTÜR-SANAT

KÜLTÜR SANAT HİZMETLERİ

Sarıyer, İstanbul’un hem tarihi hem de kültür sanat merkezi olup pek çok kültür sanat kurumu ve endüstrisinin yer aldığı sanatsal üretimin yüksek olduğu bir merkezdir. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bu bilinçle yıl boyunca pek çok kurumla işbirliği içerisinde çeşitli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapmakta, yine yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası düzeyde festival, sanat buluşması, konser, sergi ve benzeri projelere, çeşitli sanat dallarının tanıtılması, yaşatılması ve canlandırılmasına destek olmakta, sanatseverlerin sanatla buluşmasını sağlamaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'müz etkinlik ve projelerinde; ilçe halkının kültür, sanat ve sosyal etkinliklere erişimini kolaylaştırmakta, özellikle çocukları ve kadınları pozitif ayrımcılık ile desteklemektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayın

KURSLAR

MESLEK EDİNDİRME ve KİŞİSEL EĞİTİM KURSLARI

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz ile Sarıyer Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde verilen bu kurslardan bugüne dek binlerce kişi yararlandı. 

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI: Cilt Bakımı, Manikür & Pedikür, Makyaj, Diksiyon

EL SANATLARI KURSLARI:Kâğıt Rölyef, Resim, Hesap İşi, Tel Kırma, Antep İşi, Dantel Anglez, Maral İşi, Mefruşat,Tığ İşi Bebek Yapımı, Sabun Yapımı, Ahşap Boyama, Quiling Sanatı, Keçe Yapımı, Giyim, Kurdele Nakışı, Yapma Çiçek Sanatı, Seramik, Beş Şiş Dantel, Ebru Sanatı, Takı Tasarımı, Sepet Örücülüğü, Çini Boyama, Cam Boyama, Filografi Tekniği

MÜZİK KURSLARI: Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Şan, Gitar (+9), Keman (+9), Piyano (+9), Bağlama (+9), Ritim (Darbuka) (+9)

GÖRSEL SANATLAR:  Uygulamalı Tiyatro (+17), Drama (Çocuk) (+9), Türk Halk Oyunları, Bale (5 - 8 yaş), Fotoğrafçılık, Senaryo Yazarlığı

 

Büyükdere Kurs Merkezi (SARMEK)

Adres: Büyükdere Mah, Maltız Deresi Sk., Sarıyer/İST

 

Zekeriyaköy Kurs Merkezi ve Seramik Atölyesi

Zekeriyaköy, Zekeriyaköy Cd. No:13 Sarıyer/İST

 

Rumeli Feneri Kurs Merkezi

Rumeli Feneri Mah. Fevzi Çakmak Cd. Sarıyer/İST

 

Seyrantepe Kurs Merkezi

Huzur Mah, Ufuk Sk., No:10 D:2 Sarıyer/İST

ÖZEL GÜN VE ANMA TÖRENLERİ

Ülkemizde hafızalarda yer edinmiş bilim insanlarının, sanatçıların, siyasetçilerin, yazar-şair-aydın şahsiyetlerin ölüm yıl dönümlerinde anma ve özel gün kutlamaları düzenlenmektedir.

Milli bayramlar (23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı), dini bayramlar (Ramazan ve Kurban Bayramları) büyük bir coşku eşliğinde konserlerle ve farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. Ayrıca Nazım Hikmet, Aşık Veysel gibi halka mal olmuş sanatçılarımız için de anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

KONSERLER

Özel günlerde ve çeşitli etkinliklerde; ünlü sanatçılarımızın yanı sıra yerel müzisyenler, Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği kurslarımızda usta şefler tarafından eğitim gören kursiyerlerin yer aldığı konserler düzenlenmektedir.

FUARLAR

TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı’nda Sarıyer Belediyesi Kültür yayınları ile yer almaktayız.

PANEL, SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİ

Yıl boyunca gündeme ilişkin konularla ilgili, eğitim, sağlık, turizm gibi konularda alanında uzman akademisyenler, yazarlarlar, doktorlar gibi değerli konuklarla panel, söyleşi ve imza günleri düzenlenmektedir.

TİYATROLAR

Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nun kültür merkezlerimizde ve Ramazan ayında mahallelerde sahnelediği tiyatro oyunları, başta Sarıyer halkı olmak üzere tüm İstanbulluların severek takip ettiği en önemli sanat etkinliklerimiz arasında yer almaktadır.

SERGİLER

Yerel ve ulusal düzeyde sanatçılarımız ile kursiyerlerimizin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı sergiler düzenlenmektedir.

SOSYAL-KÜLTÜREL YARIŞMA VE TURNUVALAR

Fakir Baykurt Öykü Yarışması, 4 Mevsim Yaşayan Sarıyer Fotoğraf Yarışması, Geleneksel FormuLaz Tahta Araba Yarışı gibi tüm Sarıyerlilerin ilgiyle takip ettiği,  diğer ilçe ve illerden yoğun katılım gören yarışma ve festivaller düzenlenmektedir.

KÜLTÜREL GEZİLER

Kültürel gezi kapsamında; Çanakkale Şehitlik, Abant Yedi Göller, Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi gibi şehir dışı geziler ile özellikle okullarımız ve belediyemiz bünyesindeki kurumlarda eğitim gören çocuklarımıza İstanbul’un tarihi mekânlarını gezdirdiğimiz organizasyonlar düzenlenmektedir.

FESTİVAL VE ŞENLİK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği, Uluslararası Çocuk Hakları Festivali, Kumda Sanat Festivali, Edebiyat Günleri gibi birçok alanda yaptığımız festival ve şenlikler, ulusal ve uluslararası kapsamda ilgi görmektedir.

BÜYÜKDERE MEHMET İHSAN YALÇIN KÜTÜPHANESİ

Büyükdere Mehmet İhsan YALÇIN Kütüphanesi aynı anda 64 kitapsevere hizmet verecek. Kütüphane zemin kat dâhil olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Kütüphane aynı zamanda yetişkin ve çocuk kitaplığı, okuma ve dinlenme alanı ile toplantı odası bölümlerinden oluşuyor. Kütüphanede 7 bin 500 adet yetişkin, 2 bin 500 adet çocuk kitabı olmak üzere 10 bin kitap yer alıyor.

Kütüphanede yer alan tüm kitaplar otomasyon programında kayıtlı.Kullanıcılar, kütüphanede bulunan KİOSK (Katalog Tarama Cihazı) sayesinde aradığı kitabı saniyeler içerisinde bulabilecek. Kullanıcılar, internet üzerinden de kitap ve yazar ismi ile tarama yapabilecek. Kütüphanede imza günleri, söyleşiler, eğitici, öğretici seminerler ve atölyeçalışmaları gerçekleşecek.Vatandaşlar boğaz manzarası eşliğinde kitaplarını okuyabilecek. Sarıyerlinin Kütüphanesi Hep Yanında Olacak. Sarıyerli vatandaşlarımız istedikleri her yerden dijital kütüphane uygulamamıza erişim sağlayabilecek. Ayrıca dijital kütüphanemizde 25 bin adet elektronik kitap yer alıyor.

 

 

 

Adres:Adres:Büyükdere Mah. Çayırbaşı cad. No.56