ENGELSİZ SARIYER | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim   Sarıyer TV
Sarıyer Belediyesi
engelsiz-sariyer
ENGELSİZ SARIYER

ENGELLİ HİZMETLERİ

"Engelli yurttaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmak amacıyla ilçe genelinde engellilere; sosyal destek, eğitim desteği, erişilebilirlik faaliyetleri, danışmanlık ve yönlendirme gibi birçok alanda destek vererek, ‘Engelsiz Sarıyer’ hedefine doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz."

 

Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayınız

SEKOM

Engelsiz Sarıyer hedefi ve engelli vatandaşların sosyal yaşamın her alanında olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, ilçede yaşayan engelli, yaşlı ve hareket güçlüğü çeken yurttaşlarımıza yönelik destek hizmetleri vermektedir.  Bu kapsamda gerek belediye birimleri gerekse diğer kurumlarla koordinasyon çalışmaları yapılmaktadır.

DANIŞMANLIK ve YÖNLENDİRME HİZMETİ

İlçemizde yaşayan engelli, yaşlı ve hareket güçlüğü çeken vatandaşlarımızla yüz yüze veya telefonla görüşülerek danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmektedir.

KİLYOS YAZ KAMPI

Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri'de her yıl düzenlenen Engelli Yaz Kampı ile engelli vatandaşlarımız ve ailelerine tatil hizmeti verilmektedir.

AT İLE TERAPİ

Gümüşdere'de bulunan Tulya Kurtulan Binicilik Akademisi'nde haftada bir gün engelli çocuklarımıza hipoterapi hizmeti verilmektedir.

YÜZME ve SPOR ETKİNLİKLERİ

EÇADEM ve SEKOM'un yönlendirdiği engelli ve raporlu vatandaşlarımıza SarFit spor tesislerinde haftanın belirli günlerinde yüzme dersleri verilmektedir.

BERBER ve KUAFÖR HİZMETİ

İlçe sınırlarımız içinde yaşayan engelli vatandaşlarımıza evlerinde berber ve kuaför hizmeti verilmektedir.

SOSYAL DESTEK ve EĞİTİM

Engeli vatandaşlarımızı sosyal yaşamda daha çok var olmalarını sağlamak amacıyla geziler, piknikler, sempozyumlar düzenlemek, spor müsabakalarına ve gezilere götürmek veya temsili askerlik yaptırmak gibi engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşantılarına destek olup, renk katacak çalışmalar yapılmaktadır.

 

ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI

Sosyal yaşamı paylaşmanın temel noktası engelli vatandaşlar için erişilebilirlik imkanı sunmaktır. Bu doğrultuda engelli vatandaşlara ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla rampalı otobüsümüz hizmet vermektedir. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırabilmek adına açılan parklar ve yollar engelsiz erişime uygun hale getirilmeye devam etmektedir. Bu kapsamda asfalt çalışmaları, kaldırım rampaları, engelli erişimine uygun merdivenler, görme engelliler için kabartma ve hissedilir yüzey çalışmaları yapılmaktadır.

 

 

AKÜLÜ ARAÇ TAMİRİ

Akülü araç kullanan engelli vatandaşların arıza durumunda mağdur olmamaları için bakım onarım çalışmaları yapılmaktadır.

ENGELLİ AKÜLÜ ARAÇ ŞARJI İSTASYONLARI

Engelli vatandaşların akülü araçlarını şarj edebilmeleri için 4 farklı lokasyonda akülü araç şarj istasyonu oluşturulmuştur.

Akülü Araç Şarj İstasyonları;

  • Sarıyer Merkez Mahallesi (Atatürk büstü yanı)
  • Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı
  • Yaşar Kemal Kültür Merkezi
  • Ayazağa Meydan Parkı