VETERİNER | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim  
Sarıyer Belediyesi
veteriner-
VETERİNER

VETERİNER HİZMETLERİ

"Belediyemiz, Sarıyer yerelinde insanlarla hayvanların sorunsuz olarak, bir arada yaşamalarını sağlamak amacıyla mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde çalışmalar yapmaktır. Ekiplerimiz, özellikle sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu, buna bağlı olarak hayvanların sağlığı ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için faaliyetlerini sürdürmektedir."

 

Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayın

SAFİYE KAYA SOKAK HAYVANLARI GEÇİCİ BAKIM EVİ

Kısırkaya Köyü maden ocakları mevkiinde bulunan Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi, 2017 yılında baştan aşağı yenilenerek , hayvanların daha sağlıklı bir şekilde yaşayabileceği bir ortama dönüştürülmüştür. Kum havuzları, yenilen yapı ve cihazlar sayesinde yaşam şartları iyileştirilmiştir. Köpek bakım ünitesi tamamen kaldırılan merkezde kan sayım, röntgen, sterilizatörler, yoğun bakım üniteleri, serum infüzyon cihazları temin edilmiştir. Her gün düzenli olarak dezenfeksiyon yapılan bakım evinde sadece kullanılan aletler değil hava da sterilize edilmektedir. Elektrik tesisatları, doğalgaz ve havalandırma sistemi de tamamen yenilenen merkez yer altından yerleştirilen kablolar sayesinde daha güvenli hale gelmiş aynı zamanda yerden ısıtmalı bir sistemle minik dostlarımızın daha sıcak bir ortamda rehabilite edilmeleri sağlanmıştır.. Yenilenen su tesisatlarıyla birlikte hayvanlar kuyu suyu içmekten de kurtulmuş, merkezde ayrıca regülatör sistemi de yapılmıştır.

 

Adres: Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi - Kısırkaya Mahallesi İncekum Sokak No:38

SOKAK HAYVANLARI MUAYENE ve TEDAVİ HİZMETLERİ

Gerek vatandaşlar tarafından gerekse belediye hayvan toplama ve nakil ekipleri tarafından getirilen sahipsiz hayvanlar, veteriner hekimler tarafından ücretsiz olarak muayene ve tedavi edilmektedir.

BAHÇEKÖY MERKEZ KLİNİĞİ

Bahçeköy Merkez Kliniği - Bahçeköy Kemer Mahallesi Valide Sultan Cad. No:1

KUDUZ AŞISI UYGULAMA HİZMETLERİ

Yıl içerisinde kuduz aşısı kampanyası yapılarak evcil sahipli ve sahipsiz hayvanlar ( köpek ve kedi) kuduz hastalığına karşı her yıl aşılanmaktadır. Kampanya dışında polikliniğe vatandaşlar tarafından getirilen kedi ve köpekler ile kısırlaştırma işlemine tabi tutulan sahipsiz sokak hayvanlarına da kuduz aşısı uygulanmaktadır.

SOKAK HAYVANLARI KISIRLAŞTIRMA HİZMETLERİ

Hayvan sağlığına yönelik çalışmalar kapsamında sahipsiz hayvanların üremelerinin kontrol altına alınması amacıyla kısırlaştırma işlemleri yapılmaktadır.

 

SAHİPLENDİRME HİZMETLERİ

Sarıyer Belediyesi internet sayfası ve sosyal medya hesapları aracılığıyla, yuva bekleyen sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmaları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

BİLGİLENDİRME HİZMETLERİ

Hayvan sevgisi veya korkusu çok küçük yaşlarda oluştuğu için çocuklara hayvan sevgisini aşılamak ve bilinçlendirmek için okullarda eğitim gören öğrenciler, Sarıyer Belediyesi Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nde farklı zamanlarda ağırlanarak bilgilendirilmektedir.

MÜŞAHEDE HİZMETLERİ

Saldırgan hayvanlar, rehabilitasyon merkezinde karantina altında tutulmaktadır. Ayrıca müşahede altındayken kendiliğinden ölen hayvanlar, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmekte ve kuduz olup olmadıkları burada tespit edilmektedir.

BESLEME NOKTALARI

İlçenin farklı ve uygun noktalarında hazırlanan besleme noktalarının sayıları da zamanla arttırılmaktadır. 2014 yılında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan mamamatik projesi uygulaması 2015 yılında Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Yasal mevzuata uygun olarak kurum ve kuruluşlardan ihtiyaç fazlası ve kalan yemek artıkları, besleme aracımızla toplanarak hayvanların beslenmesinde kullanılmaktadır. Sokak hayvanları beslemesi her gün ekipler tarafından yapılmaktadır.

İÇME SULUKLARI

Sahipsiz hayvanları besleme noktalarına ilave olarak özellikle şebeke suyunun bulunduğu parklarda ve diğer uygun noktalarda sahipsiz hayvanların susuz kalmamaları için geçtiğimiz yıllarda otomatik suluk projesi başlatılmıştır.

İLAÇLAMA ve DEZENFEKSİYON HİZMETLERİ

Son iki yıldır Danıştay kararı gereği sokak ilaçlamaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında, vatandaşlardan gelen kene, yaban arısı ve fare şikâyetleri kamusal alan olduğu sürece ücretsiz olarak gerçekleştirilirken, ev gibi özel mülklerin ilaçlaması ücret karşılığında yapılmaktadır. 

KURBAN HİZMETLERİ

Her yıl Kurban Bayramı dolayısıyla oluşturulan hayvan satış ve kesim yeri 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Denetim Ekipleri tarafından yapılan değerlendirmede 100 üzerinden 97 puan alarak il bazında en başarılı belediyelerden biri seçilmiştir. Kurulan alanda büyükbaş, küçükbaş hayvan satışının yanı sıra hekimler gözetiminde teknik, hijyenik ve usulüne uygun olarak kesim sağlanmaktadır. Kaçak hayvan timi oluşturularak kontrol ve denetimler her bayramda devam etmektedir.