SOSYAL | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim  
Sarıyer Belediyesi
sosyal-
SOSYAL

SOSYAL YARDIMLAR

"Kamu yönetiminin temel fonksiyonu, toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yerel yönetim birimlerinin başında yer alan belediyeler de toplumun yerel nitelikteki ortak ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlarlar. Yerel yönetim reformu ile hayata geçirilen 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun sosyal belediyecilik alanındaki yaklaşımının araştırılması ve belediyelerin sosyal hizmet ve yardım alanındaki faaliyetlerinin incelenerek değerlendirilmesidir. Belediyemiz bu kapsamda, anayasal kanunlar çerçevesinde çeşitli yardımlarla sosyal belediyecilik anlayışında hizmet vermektedir."

 

Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayınız

NAKDİ ve AYNİ YARDIM

Maddi desteğe muhtaç ailelere, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 38 maddesinin (n) bendi gereği nakdi yardım yapılmaktadır.

HASTA BEZİ ve YATAĞI YARDIMI

Sağlık problemi yaşayan yurttaşlara hasta bezi ve hasta yatağı yardımları yapılmaktadır.

2. EL EŞYA ve GİYSİ YARDIMI

Vatandaşlardan gelen ve yapılan çalışmalar sonucu kullanılabilecek durumda olan ikinci el eşya ve giysi malzemeleri mağazamızda toplanarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtımı yapılmaktadır.

SÜNNET KIYAFETİ YARDIMI

Her yıl sünnet çağına gelen 5 yaş ve üzeri çocuklara sünnet törenlerinde giyeceği  8 parçadan oluşan sünnet kıyafet yardımı yapılmaktadır.

ASKER AİLELERİ YARDIMI

İlçede ikamet eden muhtaç asker ailelerinin başvuruları kabul edilerek gerekli tahkikatları yapıldıktan sonra asker aylıkları bağlanmaktadır.

İNŞAAT MALZEMELERİ YARDIMI

İlçemizde yoğun yağışlar sonrası kullanılmaz hale gelen konutlar ve konutlarla ilişkili istinat duvarlarında tahribat ve göçmeler oluşabilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesine yönelik tamamen idarece iş ve malzeme gücüne dayalı uygulamaların yanı sıra vatandaş belediye işbirliği kapsamında, inşaat sarf malzemeleri desteği verilerek günlük yaşamın sürdürülebilirliği sağlanmaktadır.