SARIYER BELEDİYESİ
İletişim   Sarıyer TV
Sarıyer Belediyesi
saglik-
SAĞLIK

SAĞLIK HİZMETLERİ

"Sarıyer İlçe sınırları içerisindeki toplum sağlığı hizmetlerinde yerel belediyecilik kapsamındaki görevlerimizi yerine getirmek üzere, Ayazağa Toplum Sağlığı Merkezi ve Ana Hizmet Binamızdaki polikliniklerimiz ile hizmet vermekteyiz." 

 

Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayınız

AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ

Ayazağa Halk Sağlığı Polikliniği bünyesinde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde ilçemiz sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımız ve belediye personeline hizmet verilmektedir. 

BRANŞLAR;

  • Diş Çekimi
  • Süt Diş Çekimi
  • Dolgu
  • Diş Temizliği
  • Ağız ve Diş Hijyeni
  • Panaromik Röntgen Çekimi
  • Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi
  • Ağız ve Diş Sağlığı Taraması

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Belediyemiz Ana Hizmet Binası -1. katta bulunan Merkez Poliklinik ve Ayazağa Halk Sağlığı Birimi’nde verilen poliklinik hizmetleri, muayene esasına dayanmakla birlikte laboratuvar ve röntgen tetkikleri ile desteklenmektedir.

KÜÇÜK MÜDAHALE HİZMETLERİ

Poliklinik hizmetlerinin bir parçası olarak; hekim gözetiminde sağlık personeli tarafından rutin ya da acil olarak sunulan bu tıbbi hizmetler, tüm merkezlerimizde yerine getirilmektedir.

AMBULANS HİZMETLERİ

Acil durumlar haricinde, ilçede ikamet eden yatalak, düşkün ya da (bir hastalık, kaza veya operasyon nedeniyle) oturamayacak durumda olan hastaların, hastane vb. sağlık kuruluşları ile meskenleri arasındaki nakil hizmetleri “Hasta Nakli Ambulansları” ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca; taramalar, evde müdahaleler, vefat halinde hekimin ölüm muayenesine ulaşımı, sosyal organizasyon sağlık tedbirleri ile spor karşılaşmalarında ambulans hizmeti verilmektedir.

PORTÖR HİZMETLERİ

Gıda işyerleri ve sıhhi müessese çalışanlarında bulaşıcı hastalıkların saptanması, hastalığın tedavi edilmesi ya da yayılmadan durdurulması amacı ile yapılan tüm tıbbi işlemler 'Portör Muayenesi' olarak adlandırılmaktadır. Polikliniklerimizde verilen portör muayenesi hizmetinin dışında yerinde muayene hizmeti de verilmektedir. Sarıyer Belediyesi bu hizmeti kendi bünyesinde veren ilk belediyedir.

EVLİLİK HİZMETLERİ

Evlendirmeye engel olacak hastalıklar açısından yapılması zorunlu tetkiklerle ilgili laboratuvar, muayene ve tıbbi danışmanlık hizmetleri sağlık merkezlerimizde verilmektedir. Hafta içi sabah 10.00’a kadar verilen numuneler ile öğleden sonra sonuçlar teslim edilmektedir.

SAĞLIK RAPORLAMA HİZMETLERİ

Esnaf portör raporları, evlilik sağlık raporları, spor sağlık raporları, eğitim-öğrenim sağlık raporları verilmektedir.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Poliklinikte muayene olan ya da bir sağlık kuruluşu hekimince yönlendirilerek tetkikleri belirlenen hastaların kan sayımı, kan biyokimyası (şeker, kolesterol, karaciğer, safra kesesi ve böbrek testleri), serolojik (romatizmal vd.) tetkikleri ve idrar tetkikleri, rutin veya acil şekilde yerine getirilmektedir.

RADYOLOJİ HİZMETLERİ

Rutin veya acil şekilde poliklinikte muayene olan ya da bir sağlık kuruluşu hekimince yönlendirilerek tetkikleri belirlenen hastaların, direkt röntgen grafileri radyoloji ünitesinde çekilerek teslim edilmektedir.

PSİKOSOSYAL HİZMETLERİ

Polikliniklerimizde hekimler tarafından verilen psikolojik danışmanlık, psikiyatrik ilk basamak muayene ve tedavileri haricinde; iki farklı birimde ailelere ve bireylere koruyucu, önleyici, geliştirici, rehberlik edici destek hizmeti sağlanmaktadır.  Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (SADEM), Sarıyer Psikolojik Danışma Merkezi (SAPDAM) ve  Ayazağa Halk Sağlığı Polikliniği'nde ise psikologlar tarafından aile danışmanlığı, çocuk gelişimi ve eğitimi, ergenlik eğitimi, bireysel terapi, grup oturumları başlıkları altında psikolojik danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

CENAZE HİZMETLERİ

Hastane dışı, adli olmayan tüm vefatlarda, “ölüm belgesi” verilmektedir. Hekimler gönüllülük esası ile mesai sonrası gece 23.00’e kadar hizmetlerini sürdürmektedir. Ayrıca nakl-i kabir” (mezar açma ve nakli) işlemleri uygun şartları taşıması koşuluyla yerine getirilmektedir. Hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşlar 444 1 722 numaralı çağrı merkezimize ulaşmaları gerekmektedir.

SÜNNET İŞLEMİ

Yapılan tetkikler ile tıbben sünnet olmasında sakınca bulunmadığı tespit edilen çocuklar, hijyen ve psikolojik şartları uygun olan ortamlarda, randevulu olarak tıbbi hizmet almaktadırlar.