SARIYER BELEDİYESİ
İletişim   Sarıyer TV
Sarıyer Belediyesi
contetns

RIFAT ILGAZ MEMLEKETİ CİDE’DE ANILDI

08.05.2021

Roman, şiir ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz, 110. yaş gününde doğduğu topraklarda anıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı anma programının ardından Cide Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalandı.

 

“…Cide, doğduğum eşsiz, benzersiz memleket… Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş!..” Sarı Yazma adlı eserine doğup büyüdüğü topraklardan böyle bahsediyor Rıfat Ilgaz… Hepimizin hayatında derin izler bırakan, özellikle Hababam Sınıfı ile gençliğimize dokunan usta yazar, 110. doğum gününde çok sevdiği memleketi Cide’de anıldı. Bir zamanlar gözleri bağlanarak, elleri kelepçeli dolaştırıldığı sokaklarda unutulmaz eserleri yankılandı. Sarıyer Belediyesi ve Cide Belediyesi’nin hazırladığı programa usta yazarın oğlu Aydın Ilgaz’ın yanı sıra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, müzisyenler Apolas Lermi ve İsmail Özcan da katıldı. Gazeteci yazar Serhan Asker’in Halk TV ekranlarında yayınlanan Görkemli Hatıralar programı Cide’den evlere konuk oldu. Canlı yayına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğu ve gazeteci Nebil Özgentürk’ de bağlanarak, ünlü yazar hakkındaki duyguları paylaştı.  Programda Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Rıfat Ilgaz Belgeseli de yayınlandı. Etkinlikler kapsamında Sarıyer ve Cide belediyeleri arasında kardeş şehir protokolü de imzalandı.

ADI SARIYER’DE YAŞIYOR

“Sanata ve sanatçıya karşı sorumluluklarımız var” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu kapsamında Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Rıfat Ilgaz’ın adını Sarıyer’de yaşatıyor. İlçede; şiirler, oyunlar, hikâyeler ve romanlarıyla edebiyatın hemen her dalında ürün vermiş bir değer olan Rıfat Ilgaz’ın adını taşıyan bir kültür merkezi bulunuyor. Merkezde içerisinde usta yazarın hiperrealist heykeli, kitapları ve antika eşyalarından oluşan Rıfat Ilgaz odası da yer alıyor.