FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim  
Sarıyer Belediyesi
contetns

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

13.05.2024
Sarıyer Belediyesi’nin “Herkesin bir öyküsü vardır” sloganıyla düzenlediği Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nın bu yılki sonuçları açıklandı. Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü kategorisinin kazananı “Hayatında Değil Yerin” kitabıyla Mehmet Utku Yıldırım oldu.

2024 Fakir Baykurt Öykü Ödülü kazananları açıklandı. Fakir Baykurt Öykü Yarışması’na birinci kategoride (ortaokul) 32 öykü, ikinci kategoride (lise) 38 öykü, üçüncü kategoride (yetişkin) 181 öykü, dördüncü kategoride (Fakir Baykurt Öykü Kitabı) 106 kitap olmak üzere; toplam 251 öykü ve 106 öykü kitabı katıldı. Seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonucunda ortaokul kategorisinde Rüzgâr Kemal Karaağaç “Mutluluğu Paylaşmak” öyküsüyle, lise kategorisinde Onur Kesmen “Muhayyel” öyküsüyle, yetişkin kategorisinde ise Irmak Titiz “Uyuşuklar” öyküsüyle birinci oldu. Fakir Baykurt Öykü Ödülü’nün kazananı ise “Hayatında Değil Yerin” kitabıyla Mehmet Utku Yıldırım oldu.

ÖDÜL TÖRENİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Seçici kurul tarafından Mehmet Utku Yıldırım’ın neden ödüle layık görüldüğü ise şu şekilde ifade edildi: Bir güzel sanatla birlikte yaşamanın, bu ikisinin birbirini etkileyişinin daha başka bir sanat olan öykünün diliyle anlatılmasının örneklerine kolay kolay rastlayamayız. Genç öykücü Mehmet Utku Yıldırım, güzel sanatın ve yaşamın anlamlarını müzikten duyumsadığı gibi, bu duyumsamayı öyküden anlatmayı da başarıyor. Tüm öykülerde özgün kavrayışlarla, konulara alışkın olmadığımız yaklaşımlar söz konusu. Birincilikle ödüllendirilen “Hayatında Değil Yerin” kitabında yaşamı, insanı, halkı sevmenin durağanlık içindeki ezberci öyküleriyle değil, hepsini anlamaya çalışarak sevmenin canlı, çatışmalı öyküleriyle karşı karşıya geliyoruz” şeklinde açıklanırken ödül töreninin de önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtildi.

Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren yarışmacılar ve öyküleri aşağıdaki gibidir:

ORTAOKUL KATEGORİSİ

  1. Rüzgar Kemal KARAAĞAÇ - Eser Adı:  MUTLULUĞU PAYLAŞMAK     
  2. Bener Kemal YÖNDEM - Eser Adı: ZULÜM
  3. Aliye CIVAK - Eser Adı: GUGUKLU SAAT

Mansiyon: Meyra ÇİNER - Eser Adı: SOLMUŞ AKASYA VE BİR YETİM

LİSE KATEGORİSİ

  1. Onur KESMEN - Eser Adı: MUHAYYEL
  2. Sude Nur KARADENİZ - Eser Adı: YABANCI
  3. Şevval Nur KARPUZCU - Eser Adı: SONU YOK

Mansiyon:  Kemal Arhan SANDIKYAPAN - Eser Adı: DOYMA SIRASI

YETİŞKİN KATEGORİSİ

  1. Irmak TİTİZ - Eser Adı: UYUŞUKLAR  
  2. Arzu Anlar SARAÇ - Eser Adı: YEDİ KATLI CEHENNEMİN SON KATI
  3. Tolga KILIÇ - Eser Adı: BEZ BEBEK 

Mansiyon:  Elif DİNÇ - Eser Adı: YENİ ÇOCUKLAR   

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ KİTABI ÖDÜLÜ

Mehmet Utku YILDIRIM - Eser Adı: HAYATINDA DEĞİL YERİN – (İthaki Yayınları)

 

 

 

 

NOT: Ödül töreni ilerleyen tarihlerde duyurulacaktır.