19 MAYIS SARIYER'DE COŞKUYLA KUTLANDI | SARIYER BELEDİYESİ
İletişim  
Sarıyer Belediyesi
contetns

19 MAYIS SARIYER'DE COŞKUYLA KUTLANDI

19.05.2023
Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıyer’de coşkuyla kutlandı. Resmi çelenk sunma töreni ve bando gösterisiyle başlayan kutlamalar, Can Gox konseri ile son buldu.

Sarıyer Belediyesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına gençlerin bando gösterisi ve çelenk sunma töreni ile başladı. Bayram heyecanı İstinye Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Mustafa Yener Spor Salonu’nda hazırlanan program ile devam etti. Akşam saatlerinde ise Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 7’den 70’e yüzlerce Sarıyerli üniversite müzik kulübü öğrencilerinin ve Can Gox’un sahne aldığı konser ile doyasıya eğlendi.

ÖĞRENCİLERE KANO VE TÜPLÜ DALIŞ EĞİTİMİ HEDİYE EDİLDİ

İstinye Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı kutlamalar kapsamında gösteriler, zeybek, ödül töreni ve mini bir konser verildi. Resim, şiir, kompozisyon ve atletizm alanında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Sarıyer Belediyesi tarafından verildi. Sarıyer Belediyesi’nin hazırladığı hediye çantaların içerisinde hoparlör, kulaklık ve 2GB internet kartının yanı sıra Başkan Şükrü Genç’in yazdığı mektup ve öğrenciler için 14. Yaz Spor Okulları kapsamında verilecek olan tüplü dalış ve kano eğitimlerine ücretsiz kayıt hakkı da yer aldı.

GENÇLER CAN GOX İLE EĞLENDİ

Coşkunun doruğa çıktığı akşamda ise Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan gencinden yaşlısına binlerce vatandaş ellerinde bayraklar ile bayram mutluluğu yaşadı. Üniversite müzik kulübü öğrencilerinden Rast Gele ft. Damla Şimşek ve Esbey’in sahne aldığı etkinlik sonrasında Can Gox, şarkılarını gençler için seslendirdi.

“Bu ülkeyi sokakta bulmadık”

Büyük bir coşku ile sahneye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasına Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye şiiriyle başlayarak, Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır!” sözüyle devam etti. Başkan Genç, “104 yıl önce bugün Emperyalizme karşı “tam bağımsızlık”, işbirlikçilerine karşı “milli egemenlik” mücadelesine başladık. Evet yorgunduk, yoksulduk, yoksunduk ama umutluyduk. Direndik; cesaretle, dayanışma ile, kararlılık ile, inat ile! Kazandık; Şehitlerimizin kanı, gazilerimizin özverisiyle yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden tam bağımsız bir ülke inşa ettik. Şerife Bacıyla, Seyit Onbaşıyla, Sütçü İmam’la, Nezahat Onbaşıyla, Yörük Ali ve daha on binlerce isimsiz kahramanın sayesinde başardık.Bu ülkeyi sokakta bulmadık. Ağır ama gurur dolu bedeller ödedik. Bu bedelleri tekrar ödememek için, hepimiz 104 yıl önceki ruhu sürdürmek zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir ülkedir. Bu ülke insanının akıl ve bilimin ışığında, birlik ve beraberlik ruhuyla yapamayacağı hiçbir şey yoktur” diye konuştu.