SARIYER BELEDİYESİ
İletişim   Sarıyer TV
Sarıyer Belediyesi
ins-muh-sukru-genc
BAŞKANIMIZ
ÖZGEÇMİŞİ

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 1954 yılında doğan Şükrü Genç yaklaşık 60 yıllık Sarıyerli. İlköğrenimini Rumelihisarı semtindeki Şair Nigar İlkokulu’nda (1965), orta öğrenimini Emirgan Ortaokulu’nda (1969), lise öğrenimini ise Kabataş Erkek Lisesi’nde (1973) tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi-Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü’ne (1974–1975) devam etti. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölümü’nden 1982–1983 döneminde mezun oldu. Öğrenimi süresince Boğaziçi Üniversitesi’nde, mezuniyetinden sonra da Libya’da iki yıl çalıştı. 1985’te askerlik hizmetini yapmak üzere Türkiye’ye döndü. Askerlik hizmetini Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay olarak tamamladı. Askerliğini bitirdikten sonra Irak’ta bir inşaat firmasında şantiye şefliği ve proje müdürlüğü yaptı.

1987 yılının ikinci yarısında Türkiye’ye döndü ve 2 yıl özel sektörde profesyonel yönetici olarak çalıştı. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. Türkiye’de ve yurtdışında, özel sektöre sanayi binaları ve çeşitli inşaat işleri yaptı. İş hayatının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundu. Siyasete 1988 yılında başlayan Şükrü Genç, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) üyelik, ilçe-il-kurultay delegeliği, 1994–1999 yıllarında Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Sarıyer Belediye Başkan adayı oldu. CHP’nin seçimi kazanmasıyla 3 Nisan 2009 tarihinde Belediye Başkanlığı görevini devraldı. Sarıyer'de 5 yıllık hizmetinin ardından 2014 ve 2019 yerel seçimlerini de kazanarak, Sarıyer'de üç dönem üst üste seçilen ilk belediye başkanı unvanıyla tarihe geçti. Halen bu görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Şükrü Genç, 5 torun sahibi.

BAŞKAN'IN MESAJI

Sevgili Sarıyerliler,

Sarıyer’i yaşam refahının yüksek olduğu, daha yaşanabilir bir kente dönüştürmek için yeniden inşa ediyoruz. Sarıyer’de kentsel sorunları alışılmışlığın dışında bir yerel yönetim anlayışı ve halkımızın desteği ile aşmaya devam ediyoruz. Ülkemizde ve özellikle de İstanbul’da plansız kentsel gelişimin yol açtığı birçok sorun, yurttaşlarımızın gündelik hayatını olumsuz etkilemekte. Sorunlu yapılaşma, yoğun trafik, yetersiz kamusal alan, çevre kirliliği ve yoksulluk gibi ciddi sıkıntılar, Sarıyer ilçesinin yıllardır gündemini oluşturdu. Bu dönemde mali disiplini sağlayan, sosyal belediyeciliği ön plana çıkaran, altyapı çalışmalarına önem veren; eğitim, kültür, sanat, spor gibi halkın refah ve mutluluğuna yönelik çalışmaları ile Sarıyer’i örnek bir kente dönüştürmek için kurumsal faaliyetlerimizi bir sistem dahilinde uyguluyoruz. İnsan ve çevreyi merkeze koyan, başta yurttaşlar olmak üzere herkesi kentin yönetim ve kalkınmasına seferber eden bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Kentin ortak değerimiz olduğu bilinci ile farklılıklarımızı aşıp bu ortak değeri korumak ve güçlendirmek, çalışmalarımızdaki temel stratejimizi oluşturuyor. Kentlilik bilinci ve kültürünü geliştirerek bu bakışa uygun önemli ve yeni çalışmalara imza attık.

KATILIMCI YEREL KALKINMA PLANLADIK

İlk olarak Sarıyer’in çağdaş bir kente dönüşmesi için katılımcı yerel yönetim ve kalkınmayı tesis etmeyi amaçladık. Aktif hale getirdiğimiz kent konseyi, kurduğumuz sivil toplum ve muhtarlık birimi ile kadın mahalle meclisleri sayesinde demokrasiyi kentin yönetimi için en etkin şekilde hayata geçirdik. Ortak akıl ve kapasitenin sorunlarımızın çözümünde temel yol olduğuna en başından beri inanmış bir yönetim olduk. Yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, üniversiteler, işverenler ve kamu kurumlarını kendilerini kente değer katacağı aktörler olarak görmelerini istedik ve bu yöndeki uygulamaları hayata geçirdik.

SARIYER KALKINMA EYLEM PLANI HAZIRLADIK

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren rutin belediyecilik faaliyetlerini başarıyla yerine getirirken aynı zamanda günü kurtaran bir anlayışı asla benimsemedik. Türkiye'de bir yerel yönetim tarafından oluşturulan ilk kalkınma eylem planını hazırladık: Sarıyer Kalkınma Eylem Planı. Yukarıda bahsettiğim gibi katılımcı yönetim anlayışımızın anayasası. Planın hazırlanmasında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, muhtarlar, bürokratlar, Sarıyerliler, kısacası ilçemizde bulunan herkes yer aldı. Raporda Sarıyer’in kalkınma süreçlerini şehircilik ve imar, sosyal ve ekonomik olarak üç ayrı boyutta ele aldık ve tüm çalışmalarımızı bu planda yer alan 228 maddenin vizyonu doğrultusunda yapıyoruz. Ayrıca bu rapor sadece belediyemizin değil bütün Sarıyer'in ortak gündemi haline geldi. Ülkemizin önde gelen akademisyenleri bu planı kitaplarında konu olarak ele aldılar.

İNSANI TEMEL ALAN, YAŞAMIN HER ALANINA DOKUNAN YEREL YÖNETİM

Katılımcı ve sürdürülebilir bir yerel yönetim anlayışının temeline insanı yerleştiriyoruz. Tüm belediyecilik hizmetlerini yerine getiriyoruz. Göreve geldiğimiz ilk yıllardan itibaren altyapı çalışmalarında Sarıyer tarihinde görülmemiş rekorlar kırdık ve kırmaya devam ediyoruz. Temizlik hizmetlerimiz başarıyla ve alanını geliştirerek devam ediyor. Fakat bizim için önemli olan bu görevlerin yerine getirilmesiyle birlikte yaşama dair, insana dair her alanda bulunmak. Bu nedenledir ki en büyük hedefimizi, "Toplumun birlik - beraberlik, dayanışma, hoşgörü, barış ve huzur içerisinde yaşaması" olarak belirledik. Bu saydığımız kavramların olmadığı bir düzende yapılacak hiçbir hizmetin önemi olmayacağı ortadadır. Altyapı çalışmalarımız yukarıda vurguladığım gibi rekorlar ile dolu. Fakat sağlam bir altyapı oluştururken temel amacımız sağlam bir üstyapı da oluşturmak. Sarıyerlilerin Sarıyer'de yaşayacağı gerçeğiyle istinat duvarları, yol çalışmaları, merdivenler ve diğer tüm çalışmaları yapıyoruz. Biz aslında yaşamı birbirine bağlıyoruz. Çünkü biz yerinde dönüşümü ısrarla vurguluyoruz. Nasıl olsa yıkılacak bu mahalleler diyerek yıllar boyunca yapılmayan çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Merdivenler ile yalnızca sokakları değil insanları birbirine bağlıyoruz.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimde fırsat eşitliği yakalaması için çocuk gündüz bakımevleri, Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezleri (SAGEM), Sarıyer Akademi, kız konukevi, online eğitim olanakları gibi birçok yeni hizmeti faaliyete geçirdik. Her yıl 7 bin 500 öğrenciye burs desteği veriyoruz. İlçe okullarımızın boya - badana, tamir - bakım, konferans ve tiyatro salonu gibi gereksinimlerini karşılıyoruz. Tüm bunları yaparken amacımız eğitimin içeriğine müdahil olmak değil çocuk ve gençlerimizin okul sonrası zamanlarını iyi değerlendirmelerine destek ve daha iyi şartlarda eğitim almalarına olanak sağlamak. İlçe okullarımızın lojistik alanda yerel yönetimlere bağlanması gerektiğini, bu sayede öğretmenler ve okul yöneticilerinin sadece eğitime odaklanmaları düşüncemizi de paylaşmak istiyorum.

Göreve geldiğimiz ilk yılda 12 alanda hizmet veren Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün hizmet kalemini 90’a çıkardık. Muayene, laboratuvar işlemleri, radyoloji hizmetiyle bütünlüklü bir çalışma gerçekleştiriliyor. Büyükdere'den sonra Ayazağa'da da halk sağlığı birimi açarak hizmet noktalarını artırdık. Kendi bünyesinde ve yerinde portör muayenesi hizmeti veren ilk belediye olarak bu çok önemli hizmeti işverenlerin ayağına götürüyoruz. Evlilik işlemleri ve diğer durumlar için sağlık raporu hizmeti devam ediyor. Kültür ve sanatın kenti Sarıyer sloganı ile çıktığımız yolda çok önemli bir mesafe kat ettik.

KÜLTÜR MERKEZLERİ İNŞA ETTİK

İlçemizin en önemli eksikliklerinden birisi olan kültür merkezi eksikliğini inşaatını tamamlayarak hizmete açtığımız Yaşar Kemal Kültür Merkezi, bünyemize kazandırdığımız Rauf Denktaş Kültür Merkezi ve hizmet binamızın B bloğunda hizmete açılan Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi ile ortadan kaldırıyoruz. Tiyatro, konser, sergi, konferans gibi çok çeşitli etkinlikler Sarıyer'de birçok salonda gerçekleştirilebilecek hale geliyor. Ayrıca Sarıyer Edebiyat Günleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü Festivali, Ramazan ayı, ustalara saygı gibi önemli etkinlikleri artık tüm Türkiye tarafından takip edilir oldu. Belediye tiyatromuz Sarıyer sınırlarını aştı ülkemizin dört bir yanında festivallere katılıyor, ödüller alıyor. Görsel sanatlar topluluğu ekibimiz dünyanın çeşitli ülkelerinde festivallerde boy göstererek halk danslarımızı tanıtıyor.

SPOR KÜLTÜRÜ YAYGINLAŞTI

Çocuklarımızın spor disiplini altında yetişmelerini sağlamak için her yıl binlerce öğrencinin katıldığı yaz spor okulu düzenliyoruz. Ekipman ve servis desteğiyle birlikte 10 branşta verilen eğitimler ile geleceğin profesyonel sporcularını yetiştiriyoruz. Sarıyer Belediyesi Kadın Voleybol Takımımız çok büyük başarılara imza attı. Kurulduğu günden itibaren namağlup şampiyonluklarla 1.lige kadar yükseldi. Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Vakıfbank gibi Avrupa şampiyonu takımlarımızla aynı ligde uzun süre mücadele etti. Sarıyer'de kız çocuklarımıza örnek olup önemli sayıda altyapı sporcusu kazandırılmasını sağladı. SAR-FİT tesisleri herkese kapısını açtı. Yarı olimpik yüzme havuzu, fitness salonu, hamam, sauna gibi hizmetleriyle faaliyetine devam ediyor.

TÜM BİRİMLER TEK ÇATI ALTINDA

Sarıyer Belediyesi kurulduğu tarih olan 1984 yılından bu yana yaklaşık 20'ye yakın noktada hizmet verdi. En önemli eksikliklerden birisi olan hizmet binası konusunda dev bir adımı gerçekleştirerek kendi ölçeğimizde dünyanın ilk yeşil sertifikalı kamu hizmet binasını inşa ettik. Hizmet binamızın bulunduğu A blok 1 Nisan 2017'de kapılarını açtı. Vatandaşlarımız tüm hizmetlerini artık tek bir noktadan akıllı ve yeşil binamızdan yapabiliyor. Çevresel felaketlerin her geçen gün insan yaşamını tehdit eder hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Kendi yerelimiz kadar küresel sorumluluklarımız olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple böyle bir bina inşa ederek sorumluluğumuzu yerine getirdik. Yenilenebilir enerji teknolojisi ile donatılmış, yüksek tasarruflu yapısı ve engellilere erişimin azami olması ile örnek olacak bir bina yaptık.

Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası; en ucuz birim m² maliyetli kamu binası, sürdürülebilir enerji performansı, geri dönüşümlü malzeme kullanımı, gün ışığı alan ofisler, tasarruf sağlanan aydınlatmalar, 700 araç kapasiteli kapalı otopark, tüm katlar için engelsiz erişim, geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı gözetilerek inşa edildi. Binamızı maksimum yatırım ve maksimum tasarruf yöntemi ile borçsuz olarak inşa etmiş olmanın ayrıca gururunu yaşıyoruz. A bloğunda hizmet binası olan dev yapının B Boğaziçi Kültür Merkezi hizmet verirken, C bloğu ise tarihin eksik bir halkasını tamamlayacak Boğaz Müzesi olacak. Boğazın oluşumundan itibaren bugüne kadar tüm süreci teknolojik altyapısı ile yaşatarak anlatacak müze aynı zamanda üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından kullanılabilecek.


Sevgi ve saygılarımla,

İnş. Müh. Şükrü GENÇ

Sarıyer Belediye Başkanı

BAŞKAN'IN FOTOĞRAFLARI