Mustafa Kemal Atatürk

SARIYER KAN BANKASI

Sarıyer Belediyesi, kan ihtiyacı olan vatandaşlarımızı, kan verebilecek vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefleyen "sanal" Kan Bankası projesini hayata geçirdi.
 
Kan ihtiyacı ile ilgili her çabanın artık bir sosyal sorumluluk projesi değil hayat kurtarmak olarak algılanması, acil kan arayışlarında en doğru çözüm.
 
Sarıyer Kan Bankası nedir?
Öncelikle, gerçek bir kan bankası değil, bir platform.
Kan talebini, kan bağışçısı olabilecek vatandaşlarımıza bir SMS (kısa mesaj) daveti göndererek karşılanmasını sağlamaya yönelik bir platform.

Dolayısı ile bir veri tabanı var. Kan ihtiyacını karşılayabilecek durumda, kan vermeye gönüllü "bağışçı"ların kayıtlı olduğu bir liste üzerinden hareket ediliyor.
 
Bu projede kan bağışçı adaylarının internet sitemiz  ile 444 1 722 no.lu çağrı merkezi telefonumuzdan yapacakları kayıtlara istinaden, bir kan talebi halinde kan grubu uyan vatandaşlarımızı talep yapan ihtiyaç sahibi ile buluşturulması hedefleniyor. Dolayısıyla ilk aşama, Siz duyarlı vatandaşlarımızın "gönüllü" bağışçı olarak kayıt olması. Yani, Kan Bankası'nın hayat bulması için halkımızın kendi isteği ile "Kan Bağışçı Adayı" olarak çağrı merkezine bilgi vermeleri gerekmekte.
 
Sistem nasıl işliyor?
1. Belediyemizin tüm hizmetlerine ulaşmanın en kolay yolu olan Çağrı Merkezi ya da internet sitemiz üzerinden gelen kan ihtiyacı olan Kan Bankası'na tüm iletişim yöntemleri ile ulaşılabilecek.

2. Talebi kabul edilen kan ihtiyaç sahibinin aradığı kan grubunda ve verebilecek olan kriterlere sahip bağışçılara davet için bir SMS (kısa mesaj) gönderilir

3. Mesaj için Çağrı Merkezi'ne olumlu cevap veren bağışçılara kan talebi ile ilgili bilgiler verilerek gerçek bir kan merkezinde (hastanede) buluşmaları sağlanır.

4. İleri saatlerde Çağrı Merkezi kan talebinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol eder.

5. Kan veren bağışçı, listelerde takip eden 6 ay boyunca tekrar kan vermeye devam edilmemesi için bağışçı konumu askıya alınır.