Mustafa Kemal Atatürk

Başkan

  Sevgili Sarıyerliler,
   
  Sarıyer’i yaşam refahının yüksek olduğu, daha yaşanabilir bir kente dönüştürmek için yeniden inşa ediyoruz. Sarıyer’de kentsel sorunları alışılmışın dışında bir yerel yönetim anlayışı ve halkımızın desteği ile aşmaya devam ediyoruz.
   
  Ülkemizde ve özellikle de İstanbul’da plansız kentsel gelişimin yol açtığı birçok sorun, yurttaşlarımızın gündelik hayatını olumsuz etkilemekte. Sorunlu yapılaşma, yoğun trafik, yetersiz kamusal alan, çevre kirliliği ve yoksulluk gibi ciddi sıkıntılar, Sarıyer ilçesinin yıllardır gündemini oluşturdu. Bu dönemde mali disiplini sağlayan, sosyal belediyeciliği ön plana çıkaran, altyapı çalışmalarına önem veren; eğitim, kültür, sanat, spor gibi halkın refah ve mutluluğuna yönelik çalışmaları ile Sarıyer’i örnek bir kente dönüştürmek için kurumsal faaliyetlerimizi bir sistem dahilinde uyguluyoruz.
   
  İnsan ve çevreyi merkeze koyan, başta yurttaşlar olmak üzere herkesi kentin yönetim ve kalkınmasına seferber eden bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Kentin ortak değerimiz olduğu bilinci ile farklılıklarımızı aşıp, bu ortak değeri korumak ve güçlendirmek çalışmalarımızdaki temel stratejimizi oluşturuyor. Kentlilik bilinci ve kültürünü geliştirerek bu bakışa uygun önemli ve yeni çalışmalara imza attık.
   
  KATILIMCI YEREL KALKINMA PLANLADIK

  İlk olarak Sarıyer’in çağdaş bir kente dönüşmesi için katılımcı yerel yönetim ve kalkınmayı tesis etmeyi amaçladık. Aktif hale getirdiğimiz kent konseyi, kurduğumuz Sivil Toplum Kuruluşları Birimi, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ve kadın mahalle meclisleri sayesinde, demokrasiyi kentin yönetimi için en etkin şekilde hayata geçirdik. Ortak akıl ve kapasitenin sorunlarımızın çözümünde temel yol olduğuna en başından beri inanan bir yönetim olduk. Yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, üniversiteler, işverenler ve kamu kurumlarının kendilerini kente değer katacağı aktörler olarak görmelerini istedik ve bu yöndeki uygulamaları hayata geçirdik. 
   
  SARIYER KALKINMA EYLEM PLANI HAZIRLADIK

  Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren rutin belediyecilik faaliyetlerini başarıyla yerine getirirken, aynı zamanda günü kurtaran bir anlayışı asla benimsemedik. Türkiye'de bir yerel yönetim tarafından  oluşturulan ilk kalkınma eylem planını hazırladık: Sarıyer Kalkınma Eylem Planı. Yukarıda bahsettiğim gibi katılımcı yönetim anlayışımızın anayasası. Planın hazırlanmasında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, muhtarlar, bürokratlar, Sarıyerliler, kısacası ilçemizde bulunan herkes yer aldı. Raporda Sarıyer’in kalkınma süreçlerini şehircilik ve imar, sosyal, ekonomik olarak üç ayrı boyutta ele aldık ve tüm çalışmalarımızı bu planda yer alan 228 maddenin vizyonu doğrultusunda yapıyoruz. Ayrıca bu rapor sadece belediyemizin değil bütün Sarıyer'in ortak gündemi haline geldi. Ülkemizin önde gelen akademisyenleri bu planı kitaplarında konu olarak ele aldılar. 
   
  İNSANI TEMEL ALAN, YAŞAMIN HER ALANINA DOKUNAN YEREL YÖNETİM 
   
  Katılımcı ve sürdürülebilir bir yerel yönetim anlayışının temeline insanı yerleştiriyoruz. Tüm belediyecilik hizmetlerini yerine getiriyoruz. Göreve geldiğimiz ilk yıllardan itibaren altyapı çalışmalarında Sarıyer tarihinde görülmemiş rekorlar kırdık ve kırmaya devam ediyoruz. Temizlik hizmetlerimiz başarıyla ve alanını geliştirerek devam ediyor. Fakat bizim için önemli olan bu görevlerin yerine getirilmesiyle birlikte yaşama dair, insana dair her alanda bulunmak. Bu nedenledirki en büyük hedefimizi, "Toplumun birlik - beraberlik, dayanışma, hoşgörü, barış ve huzur içerisinde yaşaması" olarak belirledik. Bu saydığımız kavramların olmadığı bir düzende yapılacak hiçbir hizmetin önemi olmayacağı ortadadır. 
   
  Altyapı çalışmalarımız yukarıda vurguladığım gibi rekorlar ile dolu. Fakat  sağlam bir altyapı oluşturuken temel amacımız sağlam bir üstyapı da oluşturmak. Sarıyerlilerin Sarıyer'de yaşayacağı gerçeğiyle istinat duvarları, yol çalışmaları, merdivenler ve diğer tüm çalışmaları yapıyoruz. Biz aslında yaşamı birbirine bağlıyoruz. Çünkü biz yerinde dönüşümü ısrarla vurguluyoruz. Nasıl olsa yıkılacak bu mahalleler diyerek yıllar boyunca yapılmayan çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 
   
   Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimde fırsat eşitliği yakalaması için çocuk gündüz bakımevleri, Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezleri (SAGEM), Sarıyer Akademi, kız konukevi, online eğitim olanakları gibi birçok yeni hizmeti faaliyete geçirdik. Her yıl binlerce öğrenciye burs desteği veriyoruz. İlçe okullarımızın boya - badana, tamir - bakım, konferans ve tiyatro salonu gibi gereksinimlerini karşılıyoruz. Tüm bunları yaparken amacımız eğitimin içeriğine müdahil olmak değil, çocuk ve gençlerimizin okul sonrası zamanlarını iyi değerledirmelerine destek ve daha iyi şartlarda eğitim almalarına olanak sağlamak. İlçe okullarımızın lojistik alanda yerel yönetimlere bağlanması gerektiğini, bu sayede öğretmenler ve okul yöneticilerinin sadece eğitime odaklanacakları düşüncemizi de paylaşmak istiyorum.
   
  Göreve geldiğimiz ilk yılda 12 alanda hizmet veren Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün hizmet kalemini 90'a çıkardık. Muayene, laboratuvar işlemleri, radyoloji hizmetiyle bütünlüklü bir çalışma gerçekleştiriliyor. Ana Hizmet Binası ve  Ayazağa'da halk sağlığı birimi açarak hizmet noktalarını artırdık. Kendi bünyesinde ve yerinde portör muayenesi hizmeti veren ilk belediye olarak bu çok önemli hizmeti işverenlerin ayağına götürüyoruz. Evlilik işlemleri ve diğer durumlar için sağlık raporu hizmeti devam ediyor. 
   
  Kültür ve sanatın kenti Sarıyer sloganı ile çıktığımız yolda çok önemli bir mesafe katettik. İlçemizin en önemli sorunlarından biri olan kültür merkezi eksikliğini hizmete açtığımız Yaşar Kemal Kültür Merkezi, bünyemize kazandırdığımız Rauf Denktaş Kültür Merkezi ve hizmet binamızın B bloğunda yapımı tamamlanarak hizmete açtığımız Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM) ile ortadan kaldırdık. Tiyatro, konser, sergi, konferans gibi çeşitli etkinlikler Sarıyer'de birçok salonda gerçekleştirilebilecek hale geldi. Ayrıca düzenlediğimiz  Sarıyer Edebiyat Günleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü Festivali, Ramazan ayı, ustalara saygı gibi önemli etkinlikler artık tüm Türkiye tarafından takip edilir oldu. Belediye tiyatromuz Sarıyer sınırlarını aştı ülkemizin dört bir yanında festivallere katılıyor, ödüller alıyor. Görsel sanatlar topluluğu ekibimiz dünyanın çeşitli ülkelerinde festivallerde boy göstererek halk danslarımızı tanıtıyor. 
   
  Spor kültürünü yaygınlaştırmak, çocuklarımızın spor disiplini altında yetişmeleri için her yıl binlerce öğrenciye yaz spor okulu düzenliyoruz. Ekipman ve servis desteğiyle birlikte 10 branşta verilen eğitimler ile geleceğin profesyonel sporcularını yetiştiriyoruz. Sarıyer Belediyesi Kadın Voleybol Takımımız çok büyük başarılara imza attı. Kurulduğu günden itibaren namağlup şampiyonluklarla 1.lige kadar yükseldi. Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Vakıfbank gibi Avrupa şampiyonu takımlarımızla aynı ligde uzun süre mücadele etti. Sarıyer'de kız çocuklarımıza örnek olup önemli sayıda altyapı sporcusu kazandırılmasını sağladı. SAR-FİT tesisleri herkese kapısını açtı. Yarı olimpik yüzme havuzu, fitness salonu, hamam, sauna gibi hizmetleriyle faaliyetine devam ediyor. 
   
   
  SARIYER BELEDİYESİ HİZMET BİNASI KAPILARINI AÇTI

  Sarıyer Belediyesi kurulduğu tarih olan 1984 yılından bu yana yaklaşık 20'ye yakın noktada hizmet verdi. En önemli eksikliklerden biri olan hizmet binası konusunda dev bir adımı gerçekleştirerek kendi ölçeğimizde dünyanın ilk yeşil sertifikalı kamu hizmet binasını inşa ettik. Hizmet binamızın bulunduğu A Blok 1 Nİsan 2017'de kapılarını açtı. Vatandaşlarımız tüm işlemlerini artık tek bir noktadan akıllı ve yeşil binamızdan yapabiliyor. Çevresel felaketlerin her geçen gün insan yaşamını tehdit eder hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Kendi yerelimiz kadar küresel sorumluluklarımız olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple böyle bir bina inşa ederek sorumluluğumuzu yerine getirdik. Yenilenebilir enerji teknolojisi ile donatılmış, yüksek tasarruflu yapısı ve engellilere erişimin azami olması ile örnek olacak bir bina yaptık. Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası: en ucuz birim m² maliyetli kamu binası, sürdürülebilir enerji performansı, geri dönüşümlü malzeme kullanımı, gün ışığı alan ofisler, tasarruf sağlanan aydınlatmalar, 700 araç kapasiteli kapalı otopark, tüm katlar için engelsiz erişim, geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı gözetilerek inşa edildi. Binamızı maksimum yatırım ve maksimum tasarruf yöntemi ile borçsuz olarak inşa etmiş olmanın ayrıca gururunu yaşıyoruz. 
   
  A bloğu hizmet binası, B Bloğu kültür merkezi  olan dev yapının C bloğu ise tarihin eksik bir halkasını tamamlayacak Boğaz Müzesi olacak. Boğazın oluşumundan itibaren bugüne kadar tüm süreci teknolojik altyapısı ile yaşatarak anlatacak müze aynı zamanda üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından kullanılabilecek. 

   

   
  Sevgi ve saygılarımla,
  İnş. Müh. Şükrü GENÇ
  Sarıyer Belediye Başkanı