Mustafa Kemal Atatürk

AFET SONRASI YOĞUN MÜCADELE

İstanbul’u etkisi altına alan sel felaketinin en çok etkilendiği ilçelerden biri de Sarıyer oldu. Gece saatlerinde başlayan ve sabah etkisini arttıran yağış, çarpık kentleşme ve alt yapı sorununu bir kere daha gözler önüne serdi.
18 Temmuz 2017

Megakent İstanbul bugün sele teslim oldu. İstanbul'da bir günde son 32 yılın en yoğun yağışı görülürken metrekareye, Silivri'de 128 kg, Üsküdar'da 108 kg, Beykoz'da 85, Sarıyer'de 80 kg yağmur yağdı.  Yağmurun sele dönüşmesinin ardından birçok ilçede ve Sarıyer’de araçlar mahsur kaldı, evlerde ciddi hasarlar oluştu. Yağışların beton ve asfalt kaplı kentlerde su baskınına dönüşmesinin en önemli sebebi kuşkusuz doğa katliamı. Bilinçsizce yapılan bu katliam, çarpık kentleşme ve alt yapı yetersizliği, toprak kaymalarına, yağmurun denize karışamamasına ve hatta buharlaşamamasına sebep oldu. Evleri, işyerlerini su bastı. Bazı binalarda ciddi hasarlar oluştu.


Çarpık kentleşmeyle buraya kadar


Sabah erken saatlerden itibaren vatandaşın yardımına koşan Sarıyer Belediyesi ekipleri ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ilçeyi baştan sona tarayarak hasar tespiti yaptı. Ekipler acil müdahale edilmesi gereken evlerde temizlik ve iyileştirme çalışmaları başlattı. İnceleme sırasında konuşan Şükrü Genç, alt yapı ve çarpık kentleşme sorununa dikkat çekerek “İstinye Deresi’nin kotu yukarıda. Evlerin kanal çıkış kotları daha düşük. Aşırı yağış, dereyi basıyor. Çözümsüzlük orada. Biz diğer yerlerde ne yaptık? Yağmur su kanallarını bitirdik. Ara yollarda biriken su, ana yollara çok fazla inemedi. Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. İstanbul’da en çok yağmur Beykoz ve Sarıyer’e düştü. Ana arterlerden kaynaklanan bir sıkıntı da var. İBB’deki arkadaşlarla defalarca konuştuk. Suyun kendiliğinden gideceği bir sistemin düşünülmesi lazım.  Bu iş mazgal koymakla olmuyor. Bu yağmur 80 kg. Belediye, Kaymakamlık birlikte çalışarak mağdur vatandaşın zararlarını en aza indirmek için uğraşacağız. Sonuç olarak altyapıya yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan bir durum yaşıyoruz” diye konuştu.
 

Alt yapı olmadan üst yapı inşa edilmez

 

Konuşmasında bilinçsiz ve çarpık kentleşmeye de değinen Genç, “Alt yapı çok eski. Bu alt yapılar yeni yapılan binaları taşımıyor. Her zaman bu durumu göz önünde bulundurmak lazım. Sonuç itibariyle alt yapıya yeterince önemin verilmeden oldu bitti ile iş yapılıyor. Biz 2009’dan itibaren yağmur su kanallarını yaptık. Normal kanallar. İnsanların yaşam alanlarından suyun uzaklaştırılması gerekiyor. Her açılan yeni yerleşim ilave bir yük demektir. Şehri gökdelen ve ‘residence’ larla dolduranların bunu bilmesi lazım” dedi. Başkan Genç, öte yandan bu gibi felaketlerde araç trafiğinin de büyük sorunlara yol açtığını belirterek vatandaşları zorunlu haller dışında otomobille dışarı çıkmamaları konusunda uyardı. 

 

* Gün boyunca Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Ekiplerine 166 afet sonrası yardım talebi ulaştı. Ekipler, gelen taleplerin tümüne müdahale etti.

* İstabul Valiliği, yağış nedeniyle zarar gören vatandaşları hasarlarının karşılanacağını açıkladı. Valiliğin duyurusu şöyle;

"18.07.2017 tarihinde ilimizde yaşanan şiddetli yağış ve su baskınlarında zarar gören vatandaşlarımız, İstanbul Valiliği tarafından ilçe kaymakamlıklarında oluşturulan 'Hasar ve Zarar Tespit Komisyonları'na müracaatta bulunabilirler.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

 

 

 

Fotoğraf Galerisi