Mustafa Kemal Atatürk

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü

 KARADENİZ BALIKÇILIĞI İÇİN 10 ÜLKE BİR ARAYA GELİYOR
KARADENİZ BALIKÇILIĞI İÇİN 10 ÜLKE BİR ARAYA GELİYOR
Karadeniz balıkçılığının sorunlarının masaya yatırılacağı Uluslararası Balıkçılık ve Mavi Büyüme Konferansı’nda, 10 ülkeden dünyanın en iyi uzmanları buluşuyor....
 KARADENİZ BALIKÇILIĞI İÇİN 10 ÜLKE BİR ARAYA GELİYOR
KARADENİZ BALIKÇILIĞI İÇİN 10 ÜLKE ...
OKULLARA YENİ GERİ DÖNÜŞÜM STANDLARI
OKULLARA YENİ GERİ DÖNÜŞÜM STANDLARI
Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Sarıyer genelinde bulunan ilk ve ortaokullara Geri Dönüşüm Standı dağıttı....
OKULLARA YENİ GERİ DÖNÜŞÜM STANDLARI
OKULLARA YENİ GERİ DÖNÜŞÜM STANDLARI
ATIK PİL KONUSUNDA EĞİTİCİNİN EĞİTİM SEMİNERİ
ATIK PİL KONUSUNDA EĞİTİCİNİN EĞİTİM SEMİNERİ
Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Atık Pillerin Toplanması’ hakkında verilen seminere Sarıyer’de görev yapan öğretmenler katıldı. ...
ATIK PİL KONUSUNDA EĞİTİCİNİN EĞİTİM SEMİNERİ
ATIK PİL KONUSUNDA EĞİTİCİNİN EĞİTİM...
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA VE ÇEVRE İÇİN EL ELE
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA VE ÇEVRE İÇİN EL ELE
Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın işbirliğiyle oluşturulan “YAŞANABİLİR BİR DÜNYA VE ÇEVRE İÇİN EL ELE” projesi kapsamında düzenlenen seminerler büyük ilgi görüyor....
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA VE ÇEVRE İÇİN EL ELE
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA VE ÇEVRE İÇİN ...
ATIK YAĞ SEMİNERLERİ OKULLARDA DEVAM EDİYOR
ATIK YAĞ SEMİNERLERİ OKULLARDA DEVAM EDİYOR
Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenli olarak okullarda gerçekleştirilen atık yağ semineri bu yılda devam ediyor. ...
ATIK YAĞ SEMİNERLERİ OKULLARDA DEVAM EDİYOR
ATIK YAĞ SEMİNERLERİ OKULLARDA DEVAM...
BALIK SEZONU AÇILDI
BALIK SEZONU AÇILDI
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, balık avlama yasağının bittiği 1 Eylül’de denize açılmaya hazırlanan ve Rumeli Feneri’nde son hazırlıklarını yapan balıkçılarla bir araya geldi.  ...
BALIK SEZONU AÇILDI
BALIK SEZONU AÇILDI
‘PAYLAŞIM’A SALDIRI
‘PAYLAŞIM’A SALDIRI
Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Sarıyer Merkez’e konulan ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yardımsever yurttaşlar tarafından giysi, oyuncak ve kitaplardan oluşan bağışların toplandığı Paylaşım Noktası, kendini bilmez kişi veya kişilerce saldırıya uğradı....
‘PAYLAŞIM’A SALDIRI
‘PAYLAŞIM’A SALDIRI

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Hakkında

TEMEL GÖREVİ
Müdürlüğümüz Anayasa ve Belediye Kanununa dayanılarak kurulmuş bir müdürlük olup ilçemiz arazisinin ve doğal kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması ve korunmasını hedefler. Su, toprak ve hava kirliliğinin önlenmesi ile bitki ve hayvanların korunması ve insanların huzurlu ve sağlıklı koşullarda yaşamasını sağlamaya çalışır.
 
MÜDÜRLÜĞÜMÜZ FAALİYETLERİ
 
ATIK PİLLERİN TOPLANMASI
Günümüzde ev, işyeri, okul vb. yerlerde pil kullanımı yaygın olduğu için oluşan atık piller insan sağlığı ve çevre için potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır. Bu amaçla kullanılmış pillerin doğaya vereceği zararı en aza indirmek için ilçemizde bulunan kamu kurumları, okullar, üniversiteler, muhtarlıklar, marketler, hastaneler, alışverişmerkezleri, siteler ve ibadethaneler başta olmak üzere pek çok yere atık pil toplama kutuları yerleştirilmiştir. Toplanan atık piller TAP aracılığı ile bertaraf edilmektedir.
 
ATIK YAĞ TOPLANMASI
1 lt atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.
Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman dren sistemine sıvanır, kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutar ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olurlar. Böylece atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır. İlçemizdeki işyerleri ve konutlarda biriken atık yağlar periyodik olarak Müdürlüğümüzce toplanmaktadır..
 
KAPAKLARI KUTULARI TOPLUYORUZ ENGELLERİ AŞIYORUZ” Kampanyası

Kampanyanın Amacı:
 • Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan maddeler olduğu için yok edilmesi güçtür. Bu      nedenle bu maddelerin mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır. 
• Plastik ambalaj atıkları yıkanıp granül haline dönüştürülerek ikincil ürün üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır.( otomotiv sektöründe, plastik torba, marley, pis su borusu, elyaf ve dolgu malzemesi, araba yedek parçası yapımı gibi)
Bu noktadan yola çıkarak müdürlüğümüz tarafından bir kampanya başlatılmış olup buradaki amaç hem geri dönüştürülebilen atık miktarının azalması için halkımızda bilinç uyandırmak, hem ekonomiye katkıda bulunmak hem de ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye sağlamaktır.
 
GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ POŞETLERİN KULLANILMASININ YASAKLANMASI
Çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan market, mağaza, pazaryeri vb. alışveriş ortamlarında kullanılan ve doğada dönüşüm süreci yüzyılları alan taşıma amaçlı plastik torbaların kullanımı Sarıyer Belediyesi Meclis kararı ile yasaklanmıştır. İlçemizdeki geri dönüşümü olmayan poşetlerin kullanımının yasaklanması sebebi ile Rumeli Kavağında ikamet eden ev hanımlarına doğa dostu pazar fileleri yaptırılmaktadır. Bu sayede hem ev hanımları ekonomiye katkıda bulunmakta, hem de çevreye daha az zarar verilmesi sağlanmaktadır. Bu proje kapsamında semt pazarlarımızda zaman zaman file dağıtımı yapılmaktadır.
 
SİGARA KÜLLÜKLERİ YERLEŞTİRİLMESİ
İlçemiz genelinde çevrede sigara izmaritlerinin yarattığı kirliliği önlemek için farklı yerlere sigara küllükleri yerleştirilmiştir.
 
HAFRİYAT İZİN BELGESİ
Hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesine ilişkin teknik ve idari hususlar ile uyulması gereken genel kuralları düzenlemek amacıyla ilçemizde faaliyet gösteren inşaat alanlarındaki hafriyat çalışması için hafriyat izin belgesi müdürlüğümüzce verilmektedir.
 
ÇEVRE ŞİKÂYETLERİ
Müdürlüğümüze dilekçe ve mail olarak gelen çok sayıdaki çevre şikâyetleri (gürültü,görüntü,koku,duman vb) en kısa sürede değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır.
 
ÇEVRE BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİ
Müdürlüğümüz Sarıyer’de yaşayan,( çalışan) yaşlı, genç, çocuk, yetişkin, tüm halkımıza çevre konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır. Bu kapsamda zaman zaman konferanslar, geziler, yarışmalar, tiyatro gösterileri düzenlemekte ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nün kutlanmasına çalışmaktadır.
 

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü
Ali Güneş

E-Posta: aligunes@sariyer.bel.tr

E-Posta: cevre@sariyer.bel.tr
Tel        : 444 1 722

Adres    : Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi No:2, 34460 Sarıyer/İstanbul