Mustafa Kemal Atatürk

Boğazın İncisi Sabah Gazetesi'nde

Ülkemizde forma giyen en kariyerli yabancı voleybolculardan biri olan Yaima Ortiz, Sarıyer'deki günlerini SABAH'a anlattı
05 Ocak 2013
Mahalle : Tüm Sarıyer

Acıbadem Kadınlar Voleybol Ligi'nin yeni takımı Sarıyer Belediyesi'nin Kübalı smaçörü Yaima Ortiz, kariyeri kadar güzelliği ile dikkat çeken bir sporcu. Voleyboldaki başarısının yanı sıra İtalya'da bir yıl mankenlik yaparak ilgi odağı olan 1.81 boyundaki Ortiz, 2001'de Küba Milli Takımı ile gelip, görme fırsatı bulduğu İstanbul'a döndüğü için mutlu. Uzun yıllar Rusya'da oynadıktan sonra geçen sezonu Azerbaycan temsilcisi Igtisadchi Bakü'de geçiren Ortiz, "Sarıyer genç oyunculardan kurulu, mücadeleci ve geleceği olan bir ekip. Zaten Galatasaray'ı yenerek bunu gösterdik. Bu sezon hedefimiz ligde ilk 6'ya girerek, Avrupa Kupaları'na katılabilmek" şeklinde konuştu.

Türk oyuncular kaliteli
Türkiye'de oynanan voleybolun üst seviyede olduğunu belirten Ortiz, "Kendi milli takımlarında oynayan birçok yabancı oyuncu var. Takımlar da kaliteli. Öyle ki bu sezon herkesin herkesi yenebileceğini gördük. Alttaki takımlar olarak nitelendirilsek bile rakiplerimizi yenerek 4. olabiliyoruz. Çok kaliteli Türk oyuncuların olduğunu söyleyebilirim. Türkiye, uzun yıllar oynadığım Rusya Ligi'ne benziyor" ifadesini kullandı.

Voleybol önce gelir
Mankenlik kariyerine de değinen Kübalı oyuncu, "1 yıl İtalya'da mankenlik yaptım. Ben bir sporcunun spor hayatını belli bir yaşa kadar olduğunu düşünüyorum. Sakatlık olabilir. Ya da yaştan dolayı. Mankenlik ya da modellik belki bu dönemden sonra devam edebileceğim bir iş olur. Ama şu anda mankenlikle ilgim yok. Türkiye'ye voleybol oynamak için geldim" dedi. Türkiye'ye çabuk uyum sağladığını da söyleyen Ortiz, "Baklavayı severek yiyorum. Döner de aynı şekilde. Ancak yemekleriniz çok acılı. Acıyı çok sevmediğim için daha az acılı yemekler tercih ediyorum...Takım içindeki ortamımızdan çok mutluyum" şeklinde konuştu.

Ortiz'in başarıları
2011-12 Rusya Ligi Gümüş madalya
2010-11 Azerbaycan Ligi Bronz madalya
2004 Olimpiyat Oyunları Bronz madalya
2008 Dünya Grand Prix Gümüş madalya
2007 Pan-Amerikan Altın madalya
2003 Pan-Amerikan Gümüş madalya

Fotoğraf Galerisi