Mustafa Kemal Atatürk

BAŞKAN ŞÜKRÜ GENÇ NİLÜFER GÖKAY’IN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Ayazağa’da kendi ismiyle bir ilköğretim okulu açan, Yirmibirinci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (YEKÜV) en büyük bağışçılarından olan Nilüfer Gökay, vakıf ve okul yöneticileri ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından kabri başında anıldı.
22 Eylül 2017 / 22 Eylül 2017

 

Eşi Fahrettin Gökay ile birlikte çocukları olmadığı için, hayatlarını maddi sıkıntılar nedeniyle okuyamayan çocukların eğitimine destek vermeye adayan Nilüfer Gökay, bağışçısı olduğu YEKÜV eski ve yeni başkanları, Ayazağa’da açtığı ilköğretim okulu aile birliği yöneticileri ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından kabri başında anıldı.

 

Anmayı düzenleyenlerden, YEKÜV Kurucu Başkanı Av. Gülbin Sözen, Merhum Gökay ile birlikte öğrencilere karşılıksız burs veren bir vakıf kurma düşüncelerinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Sözen, müvekkili olan Gökay’ın eşi öldükten sonra,  anısına 10 tıp öğrencisini okuttuğunu ve okuttuğu öğrencilerin başarılı birer hekim olduğunu gördükten sonra daha fazla öğrenciye eğitim desteği vermek istemesiyle vakıf kurma düşüncelerinin ortaya çıktığını kaydetti. Bu amaçla 1992 yılında 'Bir çocuk daha okusun diye' sloganıyla kurulan Yirmibirinci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı şimdilerde binlerce öğrenciye, hiçbir holding veya şirketten maddi destek almadan burs veriyor.

 

Vakfın kuruluş hikayesini anlatırken duygulanan Sözen ve YEKÜV’ün şimdiki başkanı Işın Özdemir, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e Ayazağa’da bulunan Nilüfer Gökay İlköğretim Okulu’na yaptığı yardımlar için teşekkürlerini iletti. Daha sonra konuşmaya devam eden Başkan Genç ise “ahde vefa” vurgusunu yaparak, “Değerli Gökay ailesi, çocukları olmamasına rağmen tüm çocukları kendi çocukları gibi bilip, eğitimleriyle ilgilenmişler. Onlar için birer anne-baba gibi gelecek kurmaya çalışan böyle değerlerimizin anılarını yaşatmalıyız. Hepimiz çocukların yarınlarına sahip çıkmak zorundayız. Biz Sarıyer Belediyesi olarak okullarımıza elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Bu bizim görevimiz.” dedi.

 

 

 

Fotoğraf Galerisi