Mustafa Kemal Atatürk

UĞUR MUMCU SARIYER'DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILIYOR

24 Ocak 2015 / 24 Ocak 2015
Mahalle : Tüm Sarıyer

Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Sarıyer Belediyesi ve CHP Sarıyer İlçe Başkanlığınca ortaklaşa düzenlenen “Uğur Mumcu’yu Anma Programı” Sarıyer’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle sürüyor.

 
22 yıl önce evinin önünde park ettiği aracında hunharca katledilen korkusuz kalem Uğur Mumcu için Çayırbaşı Mahallesi’ndeki Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü önünde toplanan vatandaşlar PTT Evleri Semt Evi bahçesinde bulunan Uğur Mumcu Parkı’na kadar kortej eşliğinde yürüdü. Parkta bulunan Uğur Mumcu büstüne çelenk koyan yurttaşlara hitaben bir konuşma yapan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Uğur Mumcu gibi vatanseverlerin canlarını boşuna vermediğini dile getirdi. Atatürkçüler olarak her zaman güçlü, hazır, ilke ve inkılaplardan ödün vermeyecek şekilde kararlı durmalarının gerektiğinin altını çizdi. 
 
Anma programı Atatürk Anıtı önünde devam etti
 
Vatandaşlar daha sonra Sarıyer Merkez Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törene katıldı. Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, Atatürkçüler için oynanan oyunlara dikkat çektiği konuşmasında, Türkiye’yi karanlığa götürmek isteyenlerin oynadıkları tüm oyunların teker teker bozulduğunu ifade etti. Uğur Mumcu’nun yanı sıra Bahriye Üçok, Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu ve Muammer Aksoy gibi aydınların uğruna can verdiği Atatürk ilkeleri, tam bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük adına kendilerinin de ellerinden geleni yapmaya devam edecekleri mesajını verdi. 
 
Dr. Alev Coşkun’dan konferans
 
Eski İzmir Milletvekilliği ile Turizm ve Tanıtım Bakanlığı yapmış olan Dr. Alev Coşkun, Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi’nde bir konferans verdi. Cumhuriyetle birlikte sağlanan aydınlanma ve çağdaş yaşam sürecinin baltalanmak istendiğini, Osmanlı döneminin parlatılarak günümüz Türkiye’sine uyarlanmaya veya yerine geçirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Coşkun, bu kisveyle aslında Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırma planlarının uygulanmaya çalışıldığını ifade etti.
 
Etkinliklere Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Erdem, Mustafa Tok, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri, Sarıyer Belediyesi Birim Müdürleri, Muhtarlar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-İş Sendikası, Türk Kadınlar Birliği ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Fotoğraf Galerisi