Sarıyer TV
Sarıyer Belediyesi
contetns

ATATÜRK'ÜN İZİNDE 100. YIL

20.05.2019
Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı tüm yurtta olduğu gibi Sarıyer’de de büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlandı. Sarıyerliler 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı İlyas Yalçıntaş, Betül Demir ve Şevket Çoruh’la kutladı.

Cumhuriyet'e giden yolun başlangıcı, Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı olarak kabul edilen milli mücadelenin 100. yılı Sarıyer’de büyük bir coşkuya sahne oldu. 19 Mayıs akşamı kutlamalar CHP Sarıyer Gençlik Kolları'nın düzenlediği yürüyüşle başladı. Marşlar ve sloganlar eşliğinde Yeniköy’den İstinye Tersane Alanı’na yürüyen kalabalığa vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi. Oruçlarını Sevgi ve Barış teknesinde açan, Samsun Terme Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İdris Güven de arkadaşlarıyla beraber İstinye iskelesinden 19 Mayıs yürüyüşüne katıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarken giydiği kıyafetleri giyerek İstinye Tersane Alanı’na gelen Güven ve asker kostümlü dernek arkadaşları duygusal anların yaşanmasına vesile oldu.

ÜNLÜ İSİMLERLE 19 MAYIS COŞKUSU

Yürüyüşün ardından Sarıyer Belediyesi, İstinye Tersane alanında oyuncu Şevket Çoruh, şarkıcı Betül Demir ve İlyas Yalçıntaş'ı Sarıyerlilerle buluşturdu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı özel gecesinde ilk olarak sahneye çıkan Şevket Çoruh, mini söyleşisi sonrasında Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okurken, alanı dolduran binlerce Sarıyerli kendisine büyük bir coşku ile eşlik etti. Gecede sahne alan Türk Pop Müziği'nin sevilen isimleri Betül Demir ve İlyas Yalçıntaş, şarkılarının yanı sıra geniş repertuarları ile dinleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

MARŞLAR HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Kutlamalara katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de elindeki bayrakla sahneye çıkarak büyük coşkuya ortak oldu. Yüreklerinde milli mücadele ruhu ve büyük bir heyecanla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlandığı geceyi izlemeye gelen binlerce Sarıyerli, hep bir ağızdan 10.Yıl ve İzmir marşını söyledi.